UPA Powerlifting

NPC Bodybuilding

Contact UPA

bcarpenter@upapower.com

July 16 & 17, 2022 UPA Iron Battle on the Mississippi Roster List…

Updated on: 7/14 3:15 PM **SUNDAY IS FULL! WE WILL NOT TAKE ANYMORE ENTRIES FOR SUNDAY.** You can email BCarpenter@UPAPower.com to be put on the waiting list. Still plenty of spots open on Saturday Men’s Full Power and all Bench only.

JULY 16 & 17, 2022 UPA Iron Battle on the Mississippi – 2023 Arnold Classic Qualifier

Sponsored by Ghost Strong Equipment. The official equipment sponsor of the UPA.

**SPONSORSHIP PACKAGES and PROGRAM ADVERTISING AVAILABLE! Please contact:  Bill Carpenter – BCarpenter@UPAPower.com

I will keep updating the Roster as I receive entry forms. Get your entry form in before the 7/1/22 entry deadline. This meet will fill up fast! Don’t be the last one trying to get in to one of the best meets in the country.

ENTRY FORM LINKS: ENTRY DEADLINE – July 1, 2022

Click here for Hard Copy Entry Form

Click here for the Online Entry Form

Click here to purchase a UPA Membership

**REMINDER ON BRACELETS**
SPECTATOR FEE: $10 for 1 day or $15 for both days – at the door  – (**Children 10 and under – Coaches and handlers are not free.**) **CASH ONLY**

MEET HOTEL: Grand Harbor Resort & Water Park. The meet site (Grand River Center) is connected by sky walk to Grand Harbor Resort & Water Park. Mention “UPA” to get $109 a night room rate. www.GrandHarborResort.com (563)690-4000. The “cut-off date” for accepting reservations into this room block is Wednesday June 15tth, 2022.

UPA Iron Battle on the Mississippi – Roster List…

Roster Count: 106

Mens & Women’s Bench Only: 6
Saturday – Men’s Open Full Power: 44 – Max Full Power Lifters on Saturday 50 – NO EXCEPTIONS!
Sunday – Women’s Open, Teen, Jr & Masters Full Power: 53 – Max Lifters on Sunday 50 – NO EXCEPTIONS. **SUNDAY IS FULL.**
Sunday – All Men’s & Women’s Ironman: 3
Sunday – All Men’s & Women’s Deadlift Only: 0

Name Division Category PL/BO/IM/DO AD Wgt Class Age  Day
Raw Elite – Powerlifting
Women
Heidi Looney – Cedar Rapids, IA Women Open PL 132 41  Sunday
*Bryanna Popejoy – Fairfield, IA Women Open & WJ(20-23) PL 148 21  Sunday
Autumn Vergeyle – Moline, IL Women Open PL 198 28  Sunday
Katie Loeffelholz – Dubuque, IA Women Open PL 242 24  Sunday
Ryan Jenny – Dubuque, IA Women Open PL 275 29  Sunday
Jayden Cravatta – Camanche, IA Women WT(16-17) PL 123 16  Sunday
Marcie Aquayo – Dubuque, IA Women WM(40-44) PL 220 41  Sunday
Ashli Seukunian – Rock Island, IL Women SM(33-39) PL 114 36  Sunday
Therese Mefferd – Cedar Rapids, IA Women WM(50-54) PL 148 52  Sunday
Carla Schwerin – Sumner, IA Women WM(55-59) PL 148 55  Sunday
Stacey Ostrander – Clinton, IA Women WM(45-49) PL 165 48  Sunday
Men
Brent Thomas – Des Moines, IA Men Open PL 181 30  Saturday
David Thompson – Des Moines, IA Men Open PL 181 29  Saturday
Bill Kemper – Peoria, IL Men Open PL 181 28  Saturday
Doug Platt – Davenport, IA Men Open PL 198 28  Saturday
Thomas Ryan – Bolingbrook, IL Men Open PL 198 23  Saturday
Brian Billerbeck – Chebanse, IL Men Open PL 198 31  Saturday
Jordan Bormann – Washington, IA Men Open PL 220 31  Saturday
Conor Bernhard – Dubuque, IA Men Open PL 220 30  Saturday
Mike Zach – Cedar Rapids, IA Men Open PL 220 32  Saturday
Austyn Yeske – Bartonville, IL Men Open PL 220 28  Saturday
Palmer Lane – Davenport, IA Men Open PL 242 24  Saturday
Kevin Pavon – Quincy, IL Men Open PL 242 38  Saturday
Trevor McKee – West Des Moines, IA Men Open PL 242 27  Saturday
Tim Hoffman – Waterloo, IA Men Open PL 242 39  Saturday
Hunter Long – Camanche, IA Men MT(16-17) PL 132 16  Sunday
Brady Seedorf – Ankeny, IA Men MT(16-17) PL 165 17  Sunday
Anthony Haberman – Ankeny, IA Men MT(16-17) PL 198 16  Sunday
Gavin Sharp – Camanche, IA Men MT(16-17) PL 242 17  Sunday
Chase Kurrle – Moline, IL Men MT(18-19) PL 165 18  Sunday
Ryan Scott – Bolingbrook, IL Men MT(18-19) PL 198 19  Sunday
Parker Heidt – Cedar Rapids, IA Men MT(18-19) PL 220 18  Sunday
Douglas Wakeham – Cedar Rapids, IA Men MT(18-19) PL 242 18  Sunday
Garrett Castens – Moline, IL Men MT(18-19) PL 275 18  Sunday
Sam Donath – Dubuque, IA Men MJ(20-23) PL 198 21  Sunday
Alex Martin – Fulton, IL Men MJ(20-23) PL 220 23  Sunday
Cody Hayes – Normal, IL Men SM(33-39) PL 242 35  Sunday
Tim Allison – Bloomington, IL Men MM(40-44) PL 308 41  Sunday
Todd Knutsen – Clinton, IA Men MM(55-59) PL 220 56  Sunday
Raw – Powerlifting
Women
Jaime Kuenzi – Cedar Rapids, IA Women Open PL 132 38  Sunday
Tabitha Cain – Dubuque, IA Women Open PL 132 36  Sunday
Sabre Libby – Omaha, NE Women Open PL 165 23  Sunday
Kurtrina Olund – Jefferson, SD Women Open PL 181 25  Sunday
Mygdalia Castillo – Warrensville, IL Women Open PL 220 45  Sunday
Diane Szczepanski – Bloomington, IL Women Open PL 242 33  Sunday
Ashley Corral – Aurora, IL Women WT(18-19) PL 132 19  Sunday
Men
Brad Bebee – Cedar Falls, IA Men Open PL 165 32  Saturday
Mike Richard – Hazel Green, WI Men Open PL 181 26  Saturday
Tyler Duerling – Cedar Rapids, IA Men Open PL 181 20  Saturday
Jesse Hannam – Ottumwa, IA Men Open PL 181 26  Saturday
Ryan Staelgraeve – Aurora, IL Men Open PL 181 27  Saturday
Jake Baker – Dubuque, IA Men Open PL 198 34  Saturday
William Bruce – Naperville, IL Men Open PL 198 21  Saturday
Trevor Cook – Wauconda, IL Men Open PL 198 23  Saturday
John Ray – Danville, IL Men Open PL 220 33  Saturday
Moises Contreras – Aurora, IL Men Open PL 220 25  Saturday
Randy Shramek – Cedar Rapids, IA Men Open PL 220 34  Saturday
Jay Myers – Dakota Dunes, SD Men Open PL 220 33  Saturday
Jon Sodawasser – Dubuque, IA Men Open PL 220 29  Saturday
Alexander Tabb – Naperville, IL Men Open PL 242 28  Saturday
Christian Wheeler – Merril, IA Men Open PL 242 29  Saturday
Austin Carlson – Quimby, IA Men Open PL 242 33  Saturday
Jacob Avery – Cresthill, IL Men Open PL 242 23  Saturday
Ryan Paige – Seymour, IA Men Open PL 275 27  Saturday
Kevin Robers – Waukesha, IA Men Open PL 275 29  Saturday
Joel Watchorn – Ponca, NE Men Open PL 275 23  Saturday
Jeramie Ibarra – Minooka, IL Men Open PL SHW 33  Saturday
Anthony Trimpe – Canton, IL Men Open PL SHW 28  Saturday
Corey Wisdom – Cedar Falls, IA Men Open PL SHW 32  Saturday
Jack Collins – Ankeny, IA Men MT(16-17) PL 198 16  Sunday
Mason Moeller – Davenport, IA Men MT(16-17) PL 220 17  Sunday
Joey  Wallace – Joliet, IL Men MT(16-17) PL 220 16  Sunday
Eyobel Haile – Cedar Rapids, IA Men MJ(20-23) PL 198 21  Sunday
Noah Perez – Channahon, IL Men MJ(20-23) PL 275 22  Sunday
Jerad Price – Channahon, IL Men MJ(20-23) PL SHW 22  Sunday
Josh Johnson – Normal, IL Men SM(33-39) PL 198 39  Sunday
Jason Myers – Kenosha, WI Men MM(45-49) PL 242 49  Sunday
Santos Castillo – Warrensville, IL Men MM(45-49) PL 275 47  Sunday
Andy Parker – Moline, IL Men MM(45-49) PL 308 47  Sunday
Brian Budzinski – Shorewood, IL Men MM(50-54) PL 308 51  Sunday
Dwayne Jimenez – Downers Grove, IL Men MM(55-59) PL 198 56  Sunday
Kory Moegenburg – Ottumwa, IA Men MM(55-59) PL 242 57  Sunday
Raw – Bench Only
Nathaniel Culbertson – Cedar Falls, IA Men Open BP 275 33  Satuday
Coltin Rau – Davis, IL Men MT(18-19) BP SHW 18  Satuday
Anthony Nixon – Danville, IL Men MM(55-59) BP 242 55  Satuday
Raw – Ironman
Men
Greg Scott – Bolingbrook, IL Men MM(50-54) IM 181 53  Sunday
Nick Simmons – Victor, IA Men MM(60-64) IM 220 63  Sunday
Matt Peterson – Davenport, IA Men MM(45-49) IM 242 45  Sunday
Raw – Deadlift Only
Men
Equipped – Powerlifting
Women
Men
Justin Bentley – LaSalle, IL Men Open PL 165 33  Saturday
Adam Fenton – Quincy, IL Men Open PL 181 38  Saturday
Rob Weber – LaSalle, IL Men Open PL 220 30  Saturday
Lester Hahn – West, WI Men MM(40-44) PL SHW 44  Sunday
Equipped – Bench Only
Men
Robert Genualdi – Darien, IL Men MM(60-64) BP 220 61  Saturday
UPA-AD
AD Raw Elite – Powerlifting (No wraps and walked out)
Women
Brittany Rabe – La vista, NE Women Open PL Y 148 23  Sunday
Amelia Hurley-Novatny – Coralville, IA Women Open PL Y 148 25  Sunday
Men
Xavier Mooney – Clinton, IA Men Open PL Y 165 24  Saturday
Chandler Steele – Davenport, IA Men Open PL Y 198 24  Saturday
Damien Fahlbeck – Camanche, IA Men Open PL Y 242 31  Saturday
Landyn Voss – Sabula, IA Men Open PL Y 242 24  Saturday
Jaxon Slankard – Moline, IL Men MT(18-19) PL Y 181 18  Sunday
Aidan Lewis – Moline, IL Men MT(18-19) PL Y 220 18  Sunday
Maxwell Finn – Clinton, IA Men MJ(20-23) PL Y 181 21  Sunday
Luke Vonhollen – Peosta, IA Men MJ(20-23) PL Y 242 21  Sunday
AD Raw – Powerlifting
Women
Men
Jacob Foss -Geneso, IL Men Open PL Y 220 22  Saturday
Adam Terstriep – Coal Valley, IL Men MT(18-19) PL Y 220 18  Sunday
AD Raw – Bench Only
Men
Gerald Lindas – Middleton, WI Men MM(85-89) BP Y 148 85  Saturday
AD Equipped – Bench Only
Men
David Derksen – Pine Island, MN Men SM(33-39) BP Y SHW 39  Saturday
*Means lifter is doing more than 1 Division.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Previous

Next

Join The #UPAEvents Newsletter

You have Successfully Subscribed!

Subscribe To UPA Events Newsletter

Subscribe To UPA Events Newsletter

Join our mailing list to receive the latest News and Upcoming events for 2020

You have Successfully Subscribed!