July 20 & 21, 2024 UPA Iron Battle on the Mississippi roster list…

Updated on: 7/16/24 2:00 PM

JULY 20 & 21, 2024 UPA Iron Battle on the Mississippi – 2025 Arnold Classic Qualifier

Sponsored by UPA EVENTS

**SPONSORSHIP PACKAGES and PROGRAM ADVERTISING AVAILABLE! Please contact:  Bill Carpenter – BCarpenter@UPAPower.com

I will keep updating the Roster as I receive entry forms. Get your entry form in before the 7/5/24 entry deadline. This meet will fill up fast! Don’t be the last one trying to get in to one of the best meets in the country.

ENTRY FORM LINKS: ENTRY DEADLINE – July 5, 2024

Click here for information on the meet.

Click here for the Online Entry Form

Click here to purchase a UPA Membership

**REMINDER ON BRACELETS**
SPECTATOR FEE: $15 at the door or $25 for both days – (**Children 10 and under – Coaches and handlers are not free.**)

MEET HOTEL: Grand Harbor Resort & Water Park. The meet site (Grand River Center) is connected by sky walk to Grand Harbor Resort & Water Park. Mention “UPA” to get $119 a night room rate. www.GrandHarborResort.com (563)690-4000 extension 1. The “cut-off date” for accepting reservations into this room block is Thursday June 20th, 2024.

UPA Iron Battle on the Mississippi – Roster List…

Roster Count: 83
Saturday – All Men’s & Women’s Bench Only: 4
Saturday – Men’s Open Full Power: 37 – Max Full Power Lifters on Saturday 45 – NO EXCEPTIONS!
Sunday – Women’s Open, Teen, Jr & Masters Full Power: 41 – Max Lifters on Sunday 45 – NO EXCEPTIONS
Sunday – All Men’s & Women’s Ironman: 0
Sunday – All Men’s & Women’s Deadlift Only: 2

Division Category PL/BO/IM/DO AD Wgt Class Age  Day
Raw Elite – Powerlifting
Women
Heidi Looney – Cedar Rapids, IA Women's Open PL 148 43  Sunday
Monica Rosiak – Davenport, IA Women's Open PL 165 25  Sunday
Marilyn Darko – Romeoville, IL Women's Open PL 220 24  Sunday
Bailey Rickels – Robins, IA Women's Open PL 242 28  Sunday
Addison Campbell – Eldridge, IA Women's WT(16-17) PL 123 17  Sunday
Riley Trudeau – Cumberland, RI Women's WJ(20-23) PL 165 20  Sunday
Hanna Huerta – Eldridge, IA Women's WM(20-23) PL 181 20  Sunday
Melanie Hexen – Wilton, IA Women's WM(50-54) PL 165 51  Sunday
Men
Brent Thomas – Des Moines, IA Men Open PL 181 32  Saturday
Conor Bernhard – Dubuque, IA Men Open PL 220 31  Saturday
Aaron Nance – Bettendorf, IA Men Open PL 220 44  Saturday
Brian Dennis – Davenport, IA Men Open PL 242 25  Saturday
Tim Hoffman – Waterloo, IA Men Open PL 242 41  Saturday
Ben Foley – Dubuqe, IA Men Open PL 275 23  Saturday
Hunter Else – Oskaloosa, IA Men Open PL 275 23  Saturday
Laken Fluegel – Bluegrass, IA Men Open PL 308 30  Saturday
Mason Ayers – Cedar Rapids, IA Men MT(13-15) PL 165 15  Sunday
Daniel Maas – Bettendorf, IA Men MT(16-17) PL 165 17  Sunday
Colin Cernin – Bettendorf, IA Men MT(16-17) PL 198 16  Sunday
Riley Kramer – Riverdale, IA Men MT(16-17) PL 220 17  Sunday
Prasiddha Thapa – Bettendorf, IA Men MT(16-17) PL 220 16  Sunday
Wolf Moore – Wilton, IA Men MT(16-17) PL 308 17  Sunday
Jacob Courtney – Waukon, IA Men MT(18-19) PL 181 18  Sunday
Jonathan Erickson – Peosta, IA Men MT(18-19) PL 198 18  Sunday
Simon Sanchez – Estherville, IA Men MJ(20-23) PL 181 20  Sunday
Ryan Myers – Kenosha, WI Men MJ(20-23) PL 198 22  Sunday
Axel Baranda – East Moline, IL Men MJ(20-23) PL 242 23  Sunday
Joseph Loffa – Peosta, IA Men MJ(20-23) PL 242 22  Sunday
Remington Bell – Galva, IL Men MJ(20-23) PL 308 23  Sunday
Billy Carpenter – Peosta, IA Men MJ(20-23) PL 308 23  Sunday
Raw – Powerlifting
Women
Ari Ihm – Platteville, WI Women's Open PL 123 31  Sunday
Sabre Libby – Omaha, NE Women's Open PL 181 25  Sunday
Maddie Burke – Kenosha, WI Women's Open PL 220 33  Sunday
Audrey Diem – Dubuque, IA Women's WJ(16-17) PL 198 20  Sunday
Mygdalia Castillo – Warrenville, IL Women's WM(45-49) PL 198 47  Sunday
Therese Mefferd – Cedar Rapids, IA Women's WM(50-54) PL 148 54  Sunday
Jane Reinhardt-Martin – Moline, IL Women's WM(60-64) PL 181 61  Sunday
Men
Chris Bodle – Wallingford, IA Men Open PL 198 16  Saturday
Matt Cheesnman – Minneapolis, MN Men Open PL 198 28  Saturday
Parker Oleson – Estherville, IA Men Open PL 220 25  Saturday
Jason Myers – Kenosha, WI Men Open PL 220 51  Saturday
Grant McCaulley – Moline, IL Men Open PL 220 43  Saturday
Bruce Sabel – Muscatine, IA Men Open PL 242 47  Saturday
Jimmy Philipsen – Ames, IA Men Open PL 242 20  Saturday
Dominic Calvano – Hartland, WI Men Open PL 275 30  Saturday
Ryan Kinney – Menomonee Falls, WI Men Open PL 275 25  Saturday
Dex Molinaro – Kenosha, WI Men Open PL 275 30  Saturday
Josh Clark – Cedar Falls, IA Men Open PL 308 29  Saturday
Tristan Brothers – Ames, IA Men Open PL SHW 28  Saturday
Devante Krueger – Cedar Falls, IA Men Open PL SHW 27  Saturday
Eden Aguilar – Waukon, IA Men MT(16-17) PL 165 16  Sunday
Tanner Mueller – Dubuque, IA Men MT(16-17) PL 220 16  Sunday
Isaiah Santiago – Bention, WI Men MT(16-17) PL 220 16  Sunday
Philip Clocksin – Waukon, IA Men MT(18-19) PL 165 18  Sunday
Isaiah Sabers – Durango, IA Men MT(18-19) PL 275 18  Sunday
Zachary Klann – Davenport, IA Men MM(40-44) PL 198 40  Sunday
*Terry Dvorak – Litchfield, MN Men MM(60-64) PL 308 61  Sunday
Raw – Bench Only
Men
Matt Dennis – Davenport, IA Men Open BO 220 27  Saturday
Raw – Deadlift Only
Men
*Terry Dvorak – Litchfield, MN Men MM(60-64) DO 308 61  Sunday
Equipped – Powerlifting
Women
Morgan Irons – Dubuque, IA Women Open PL 275 27  Sunday
Men
Tom McNeill – Ixonia, WI Men Open PL 198 42  Saturday
Kyle Esch – Oregon, WI Men Open PL 220 39  Saturday
Tom Trussell – Traer, IA Men Open PL 242 58  Saturday
Sam Hartley – Cottage Grove, WI Men Open PL 275 30  Saturday
UPA-AD
AD Raw Elite – Powerlifting (No wraps and walked out)
Women
Men
Mark Reittinger – Warren, IL Men Open PL Yes 148 32  Saturday
Kaleb Strom – Waterloo, IA Men Open PL Yes 220 22  Saturday
Garrett Boecker – New London, IA Men Open PL Yes 220 24  Saturday
Kyler Higdon – Cedar Falls, IA Men Open PL Yes 220 25  Saturday
Anthony Paneral – Bettendorf, IA Men Open PL Yes 242 33  Saturday
Adam Terstriep – Coal Valley, IL Men Open PL Yes 242 20  Saturday
Kyle Meinema – Fulton, IL Men MJ(20-23) PL Yes 165 20  Sunday
Brayden Collins – Galva, IL Men MJ(20-23) PL Yes 198 22  Sunday
AD Raw – Powerlifting
Women
Ashley Corral – Aurora, IL Men WJ(20-23) PL Yes 123 21  Sunday
Men
*Brad Bebee – Cedar Falls, IA Men  Open PL Yes 165 34  Saturday
Tyler Miller – Waterloo, IA Men Open PL Yes 198 24  Saturday
Andrew Kannel – Dubuque, IA Men Open PL Yes 220 33  Saturday
Tyler Gardner – Waterloo, IA Men Open PL Yes 220 32  Saturday
Torrian Morrison – Rock Island, IL Men Open PL Yes 220 25  Saturday
Alex Bohannon – Central City, IA Men MJ(20-23) PL Yes 242 23  Sunday
Brian Wilkins – Dubuque, IA Men MJ(20-23) PL Yes 275 23  Sunday
Joe Hays – Las Vegas, NV Men AD MM(60-64) & MM(60-64) PL Yes 198 64  Sunday
AD Raw – Bench Only
Men
*Brad Bebee – Cedar Falls, IA Men Open BO Yes 165 34  Saturday
Nick Simmons – Victor, IA Men MM(65-69) BO Yes 242 65  Saturday
AD Raw – Deadlift Only
*Joe Hays – Las Vegas, NV Men AD Open & AD Masters(60-64) DO Yes 198 64  Sunday
AD Equipped – Bench Only
Men
David Derksen – Pine Island, MN Men Open BO Yes SHW 41  Saturday
*Means lifter is doing more than 1 Division.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Previous

Next

Join The #UPAEvents Newsletter

You have Successfully Subscribed!

Subscribe To UPA Events Newsletter

Subscribe To UPA Events Newsletter

Join our mailing list to receive the latest News and Upcoming events for 2023

You have Successfully Subscribed!